Антон Кучухідзе: За 11 років було багато медійних кампаній проти легалізації грального бізнесу в Україні

Новини беттінгу
Антон Кучухідзе
Голова UGC (Українська Рада Гемблінгу)
Автор матеріалуРедакція Betline.com.ua
Редакція Betline.com.ua
Автор матеріалу

Антон Кучухідзе, голова UGC (Всеукраїнська Рада Гемблінгу), в інтерв’ю редакції Betline.com.ua висловив думку про можливу реакцію української аудиторії на легалізацію гемблінгу.

Скільки часу потрібно на становлення культури споживання легальних азартних ігор в українських гравців?

З 2009 року, коли ринок азартних ігор був «сірим» та «чорним», культура споживання і користування послуг легальних операторів була «вбита». За 11 років було багато медійних кампаній проти легалізації грального бізнесу в Україні. За їх рахунок і сформувалася негативна громадська думка. Рік-два треба для того, щоб вибудувалась культура споживання ліцензованих продуктів. Україна проходить природний процес становлення ринку азартних ігор.

Чи буде молодь у віці від 18 до 21 року грати в нелегальних закладах? І чи стане обов’язкова верифікація перепоною гравцям для переходу на ліцензовані продукти?

Молодь буде шукати механізми обходу заборони закону, буде знаходити ресурси, де можна пограти. Що стосується дорослих гравців, існує проблема небажання верифікувати себе (В легальних гральних закладах. — Прим. ред.).

Думаю, з часом культура адекватного споживання послуг азартних операторів буде переважати. Гравець елементарно повинен розуміти, що тільки в легальному закладі його гроші, виплати та персональні дані захищені. Потрібно включати логіку і задати питання: чому нелегальні оператори з такою впевненістю і точністю потрапляють SMS-повідомленнями в потрібних гравців? Ймовірно, така база знаходиться у вільному доступі.

У нелегалів немає жодних зобов’язань про захист персональних даних, збереження життя та здоров’я гравців, виплати великих сум.

Якщо в ліцензованому закладі відбудеться помилка, або хтось не виплачує гроші, можна звернутися до державного регулятора. Почнуться розгляди, ризиковані в плані репутації закладу.

Наскільки ефективно КРАІЛ займається блокуванням нелегальних організаторів азартних ігор в Україні?

У Комісії з регулювання азартних ігор немає повноважень щось блокувати, закривати або заарештувати. Згідно із законом це спеціальний виконавчий орган, у якого є зобов’язання моніторити та передавати інформацію до відповідних структур — кіберполіцію, прокуратуру, поліцію, СБУ.

КРАІЛ робить все можливе, щоб протистояти нелегальному онлайн і наземному сегменту. Тому потрібно робити максимальний акцент не на КРАІЛ, а на правоохоронних органах. Доки не з’явилася Комісія з регулювання азартних ігор, нелегальні сайти ніхто не закривав. Хоча з 2009 року вони точно так само були нелегальними. КРАІЛ завжди відкрита, приймає інформацію, перевіряє її ще раз і відправляє далі в потрібні структури.

Коли чекати повну зачистку нелегальних гемблінг-операторів в Україні?

Неможливо сказати, коли це закінчиться. Особливо тіньова діяльність онлайн сегменту. Вона постійно зростає в великих обсягах з новими технічними особливостями. Боротьба з нелегальними онлайн азартними іграми в Україні – це постійна робота.

Якщо хтось думає, що ми 1000 сайтів заблокуємо і завтра нічого не буде з’являтися, то це велика помилка. Тому що в таких розвинених юрисдикціях, як Швейцарія, Франція, Іспанія, щороку все одно знаходять і блокують по 100 – 300 сайтів.

У Швейцарії та Італії навіть відпрацьована система тиску на нелегальні сайти — не просто через кіберполіцію або інші структури з кібербезпеки, а на рівні провайдерів інтернет-послуг, щоб вони обмежували доступ до підозрілого трафіку.

Тому я однозначно можу сказати: боротьба з нелегальними організаторами азартних ігор буде системною щоденною роботою всього державного апарату.

Чи будуть нелегальні організатори азартних ігор в Україні намагатися обходити блокування (наприклад, за допомогою дзеркал)?

Нелегальні оператори будуть придумувати все, щоб не втрачати українських гравців. Держава повинна забезпечити заборону до доступу послуг нелегальних операторів, інакше ставиться питання: навіщо потрібно легалізувати гемблінг в Україні?

Дзеркала — це проблема не нова. Не тільки для України, але і у всьому світі. Є ще багато механізмів, наприклад — тиск і блокування на рівні провайдерів. Є відповідні постанови національних банків різних держав, які блокують фінансові операції на подібних сайтах. Цей механізм теж може бути застосований в Україні з огляду на жорсткість законодавства щодо фінансового моніторингу та регуляторні вимоги фінансового сегменту.

Потрібно розуміти, що ринок насправді функціонує два місяці. Щоб вирішити питання блокування нелегальних організаторів азартних ігор і вивести його в професійну площину, потрібно трохи часу. З точки зору оперування ринок запустився в травні 2021 року. Я думаю, що в травні 2022 року можна буде більш справедливо говорити, з чим держава справляється, а з чим ні. Поки я бачу, що робочі процеси запущені, держава намагається зберегти перевагу легалізації.

Залишити коментар
5 2 голосів
Середня оцінка 2 гравців
Додати коментар
Коментарів (0)
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі