Агенти в футболі: чи потрібні вони гравцям?

Блог Athletic Interest
2500 UAH
Бонус 100% на перший депозит
Отримати бонус
Автор матеріалуКоманда Athletic Interest
Команда Athletic Interest
Автор матеріалу
Блог Athletic Interest

У квітні 2021 Кевін Де Брюйне один знаходився в переговорній кімнаті з провідними особами «Манчестер Сіті». Батько і адвокати футболіста були з ним на зв’язку по FaceTime, в той час як його давній агент сидів в бельгійській в’язниці. Де Брюйне переслідував одну мету — отримати підвищення зарплати.

Найдивніша частина цієї історії полягає в тому, що Кевін взагалі перебував в кімнаті. Більшість футболістів зайняті масажем або автозасмагою, поки їх агенти ведуть переговори по контракту. Але Де Брюйне домігся успіху. Факт, що йому вдалося укласти новий контракт без агентів, шокував футбольний світ і привів до логічного питання — чи дійсно футболістам потрібні агенти?

Хто такий футбольний агент і що він робить

Агент — це особа, яка на законних підставах уповноважена діяти від імені іншої людини. Агенти можуть представляти своїх клієнтів на переговорах і укладати угоди з третіми сторонами. Наприклад, агенти з нерухомості допоможуть продати будинок, поговоривши з потенційними покупцями і оформивши всі складні документи. За надання цих послуг вони беруть невеликий відсоток від вартості продажу.

Професія футбольного агента з’явилася відносно недавно — ФІФА офіційно визнала їх існування лише в 1994 році. Зараз їх кількість стрімко збільшується. У 2002 році в Англії було всього 179 ліцензованих футбольних агентів, 82 в Німеччині та 54 в Італії. Перенесемося в сьогоднішній день: агенти стали одними з найвпливовіших людей у ​​футболі. За оцінками FIFA, в 2015 році в світовому футболі налічувалося близько 5000 агентів.

mino-raiola

Відкриття європейського трансферного ринку після «Справи Босмана» в 1995 році призвело до приголомшуючого зростання гонорарів і заробітних плат гравців. У 1994 році Кріс Саттон став першим гравцем у Великобританії, який заробляв 10 000 фунтів на тиждень. 7 років потому Сол Кемпбелл підписав з «Арсеналом» контракт на 100 000 фунтів стерлінгів на тиждень. Оскільки ставки зростали з року в рік, поява агентів була лише питанням часу.

Агенти стали відповідати майже за всі аспекти життя гравців. Переговори по контрактам, зв’язки з громадськістю, спонсорські угоди і фінансове планування – все це входить в посадові обов’язки агентів. Кожен аспект комерційного життя гравця буде проходити через його представника, і все це в обмін на 5-10% від заробітку футболіста.

Багато агентств навіть пропонують так званий «сервіс на 360 градусів». Тут агент візьме на себе всі завдання, що не пов’язані з футболом. Він організовує покупки, буде платити за рахунками і навіть спланує відпустку. Відомо, що деякі з них пропонують психологічну підтримку і виступають посередниками в суперечках між гравцями.

2500 UAH
Бонус 100% на перший депозит
Отримати бонус

Як Де Брюйне домовився про новий контракт без агента

У вересні 2020 року бельгійська поліція заарештувала Патріка Де Костера, давнього агента Кевіна Де Брюйне. Він був затриманий за підозрою у відмиванні грошей на підставі скарги, поданої самим Кевіном.

Де Брюйне залишився без агента за кілька місяців до того, як почалися переговори з «Манчестер Сіті» про новий контракт. Замість того щоб прибігти до одного з суперагентів, футболіст прийняв рішення домовлятися про нову угоду самостійно. Початок був непростим: «містяни» запропонували контракт, за яким бельгієць щорічно заробляв би менше, ніж за його попередньою угодою.

Де Брюйне такий розклад не влаштував: він найняв Analytics FC — компанію, що спеціалізується в аналізі спортивних даних. Вона склала звіт, в якому розповідалося, наскільки Кевін важливий для успіху «Манчестер Сіті». Вивчивши матеріали, керівництво клубу не могло сперечатися з даними і нарешті запропонувало півзахисникові заслужене підвищення зарплати.

Цей результат натякає на грандіозні зрушення в футбольному світі. Агенти заробляють гроші за обіцянку, що їх навички і таланти — єдиний спосіб забезпечити справедливу заробітну плату гравцям. Де Брюйне тільки що домігся того ж результату самостійно. Люди стали питати, чи зменшиться вплив футбольних агентів в найближчому майбутньому?

Справа Де Брюйне — початок кінця для футбольних агентів?

В реальності ситуація з Кевіном більше пов’язана з мінливою природою того, що значить бути сучасним футболістом. Нескладно знайти гравця, у якого є свій особистий бренд. Це Мемфіс Депай з «MDC», Джессі Лингард з «JLingz», Месут Озіл з «M10» або Крістіан Фукс з «NoFuchsGiven».

Футболісти розглядають епоху соціальних мереж як прекрасну можливість використовувати свою зростаючу популярність для створення ліній одягу, кіберспортивних команд та навіть компаній з виробництва спортивного харчування. Це сильно відрізняється від традиційних рекламних угод. Коли Кріштіану Роналду зображений з «Nike», він представляє продукт, створений іншими людьми. А ось з брендом «CR7» він продає власні цінності, ідеали і особистість.

Якщо одні футболісти розуміють, що їм вдасться побудувати особистий бренд без сторонньої допомоги, інші гравці вважають за краще звертатися до професіоналів. І це не звичайні футбольні агенти, а цілі PR-команди. Наприклад, агентство «Roc Nation Sports», що належить американському реперу Jay Z, співпрацює з низкою європейських футболістів, включаючи Акселя Вітселя та Ромелу Лукаку.

Кевін Де Брюйне також має угоду з цією організацією. Ймовірно, пропозиція обійтися без агентів в переговорах з «Манчестер Сіті» надійшла від PR-команди «Roc Nation Sports». Це був найкращий спосіб виставити бельгійця як сильну і впливову фігуру, яка змогла успішно завершити переговори з найбільшим футбольним клубом на планеті.

У сучасному футбольному бізнесі одиниці агентів можуть займатися просуванням гравців. Але у веденні переговорів з клубами їм немає рівних.

Для футбольних агентів «справа Де Брюйне» не є початком кінця. Багато футболістів були б менш успішними без впливу своїх представників. Агенти можуть бути захисниками інтересів своїх клієнтів і здатні справлятися з менш захоплюючими аспектами футбольного життя.

Пізніше Кевін Де Брюйне сказав:

Я щасливий в Манчестері. Я вів переговори сам, так як хотів залишитися в клубі. Це було легко. Якщо я б хотів піти, мені знадобився б посередник.

Майбутнє агентів в футболі не таке безхмарне

У сучасних реаліях зростає занепокоєння з приводу того, що агентам платять занадто багато. ФІФА запропонувала правила, що обмежують комісію агентів на рівні 3% від заробітної плати гравців. Також організація планує ввести нову схему ліцензування для контролю якості агентів.

Тільки за 2019 рік агентські комісії склали 653 млн доларів. Гравці почали сумніватися, чи можуть переговорні навички агента дійсно виправдовувати відмову від 10 або 15 відсотків від їх заробітної плати.

Дії Де Брюйне і зростаюча тенденція серед провідних футболістів самостійно себе представляти випливають з усвідомлення того, що агенти можуть бути не такими цінними, як припускають їх неймовірні зарплати.

Отримати бонус

Залишити коментар
5 1 голос
Середня оцінка 1 гравців
Додати коментар
Коментарів (0)
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі